fot. @zlodzieje dusz

Krewni Pyrkonu + Druga Era = Operacja Szpital

Krewni Pyrkonu w roku 2019 rozpoczęli wspólne działania z Klubem Fantastyki Druga Era! Razem z członkami i sympatykami drugoerowych sekcji rozpoczęliśmy cykliczne odwiedziny w Poznańskiej Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantacji Pediatrycznej. W czasie spotkań z dziećmi staramy się jak najbardziej umilić im pobyt w szpitalu, który na tym oddziale nigdy nie jest łatwy. Przyniesione ze sobą gry, książki i komiksy, pomagają im, choć na chwilę, zapomnieć o walce, jaką toczą z chorobą. Poza wspólnym graniem w planszówki oraz czytaniem książek i komiksów przygotowujemy oglądanie filmów, ale także konkursy wiedzy o ulubionych filmach i komiksach, warsztaty z budowania makiet, malowania figurek czy tworzenia strojów. Już teraz spotkania z fantastyką w poznańskiej klinice rozszerzyły się na inne oddziały szpitala. Możliwe, że w przyszłości rozwiniemy nasze działania na domy dziecka i placówki opiekuńcze czy inne szpitale. Zachęcamy także do oddawania krwi oraz świadomej rejestracji jako potencjalny dawca szpiku i zamierzamy organizować własne zbiórki krwi, tak jak to ma już miejsce na Pyrkonie. Zapraszamy serdecznie wszystkich członków, sympatyków i przyjaciół do udziału w spotkaniach i sprawienia małym pacjentom chociaż chwili radości. Pamiętajcie, że każde takie działanie sprawia, że świat, w którym żyjemy, staje się lepszy, a wy macie swój moment, aby stać się dla kogoś Bohaterem.

A jak to się wszystko zaczęło?

Idea Krewnych Pyrkonu narodziła się już kilka ładnych lat temu, w roku 2009. Wtedy właśnie Piotr Woś, organizator poznańskiego festiwalu, w czasie oddawania krwi w Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu wdał się w dyskusję z siedzącym obok niego dawcą. Szybko okazało się, że on także jest częstym uczestnikiem konwentów i zapalonym fanem fantastyki. Nie minęło wiele czasu, gdy w głowie Piotra zakiełkowała myśl o akcji oddawania krwi na Pyrkonie. Jeszcze tego samego dnia rozpoczął przygotowania do przyjazdu i postoju krwiobusu w czasie kolejnej edycji Pyrkonu. Na samym początku tylko jednego, który miał zbierać krew jedynie w pyrkonową sobotę – najbardziej ruchliwy festiwalowy dzień. Jednorazowa akcja okazała się dużym sukcesem i od tamtego czasu krwiobus pojawia się na kolejnych edycjach Pyrkonu i nieustannie działa na rzecz zwiększenia zakresu swoich działań. Od 2013 roku Krewni prowadzą rejestrację potencjalnych dawców szpiku, a od 2017 roku postanowili wykroczyć poza Pyrkon i wraz z firmą Rebel spełnili marzenie Weroniki, podopiecznej fundacji Mam Marzenie. Przekazując do licytacji książkę z autografem Dimitrya Glukhovskiego wsparli także aukcję charytatywną, której celem było zebranie funduszy na protezę dla Sonii Kwiecińskiej oraz wręczyli mikołajkowe paczki z grami i puzzlami dzieciom ze szpitala onkologicznego.

 

Podstawowym celem Krewnych Pyrkonu pozostaje w głównej mierze zbiórka krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w czasie trwania Festiwalu Fantastyki Pyrkon oraz na innych wydarzeniach związanych z fantastyką i grami planszowymi. Od momentu rozpoczęcia swojej pracy udało nam się zarejestrować 324 potencjalnych dawców szpiku, a także zebrać około 743 litry krwi. Partnerem Krewnych Pyrkonu jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, które zapewnia specjalistyczny sprzęt oraz personel, pomaga promować wydarzenie i funduje gadżety dla dawców. W czasie edycji Pyrkon 2017 udało się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich umieścić namiot, który wielkością odpowiadał trzem krwiobusom i był dostępny przez wszystkie trzy dni Festiwalu dla wszystkich fanów fantastyki, którzy postanowili zostać Bohaterami i ocalić komuś życie. Poza Pyrkonem akcje zbiórki krwi zostały przeprowadzone także na Festiwalu Kultury Azjatyckiej HIKARI w Poznaniu, Festiwalu Copernicon w Toruniu, Planszówkach w Spodku w Katowicach oraz Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.