„Zapadł zmierzch nad krainami fantasy. Siły Dobra i Chaosu przemieszały się miejscami, dobro i zło zostały zastąpione przez (…) bilans zysków, skrupulatnie obliczany przed każdą wyprawą.” Tak Michał Cetnarowski rozpoczyna wielogłos o prozie Roberta M. Wegnera napisany z Pawłem Majką i Piotrem Górskim. [1] Rozmówcy stawiają tezę, że książki Wegnera to pogodniejsza i bardziej „moralna” przeciwwaga dla uwielbianych przez tłumy, a nasyconych cynizmem i okrucieństwem powieści George’a R.R. Martina. Czy rzeczywiście Wegner to anty-Martin i zwiastun nowej, pozytywnej fantasy? Próbowaliśmy na to odpowiedzieć na kwietniowym spotkaniu Koła „Noosfera”.

Na początek okazało się, że z tezą Cetnarowskiego o zmierzchu fantasy w stylu Martina mamy o tyle problem, że… „Pieśń lodu i ognia” świetnie nam się wszystkim czytało i nie bardzo chcielibyśmy, żeby ją nam na coś podmieniać.1 Zgodziliśmy się, że cykl Martina to niezwykle sprawnie zrobiony produkt literacki pod względem warsztatu, konstrukcji postaci, tempa, budzenia emocji i angażowania czytelnika; tych książek naprawdę nie ma się ochoty odkładać, chyba że z nadmiaru negatywnych uczuć, gdy autor właśnie uśmiercił naszego ulubionego bohatera.

Niepisanie to też spisek

Pojawiła się metafora, że „Pieśń lodu i ognia” jest jak narkotyk, wciągająca bez reszty i pozostawiająca uczucie głodu, gdy lektura dobiegnie końca. Innym naszym skojarzeniem z powieściami Martina było – przez wspomnianą zdolność angażowania czytelnika i dawkowania wrażeń – podobieństwo do dobrej kampanii reklamowej. Tu daliśmy upust naszej spiskowej wyobraźni, teoretyzując, na ile Martin wykorzystuje doświadczenia z showbiznesu (jest nie tylko powieściopisarzem, ale i scenarzystą) do marketingowego manipulowania czytelnikiem, nie tylko przez odpowiednie granie na jego emocjach podczas lektury, ale i… przed odpowiednio długie niewydawanie kolejnych tomów.

Jak „Moda na sukces”

Innym zarzutem wobec dzieł Martina była ich relatywna płytkość (nie wszyscy się z tym zgodzili): według części z nas, jego książki nie prowokują do szczególnie głębokich przemyśleń, ich treść, oprócz wrażeń emocjonalnych, nie zostaje z czytelnikiem na dłużej. Pojawił się tez zarzut niewielkiego elementu zaskoczenia w kwestii światotwórstwa: akcja „Pieśni lodu i ognia” dzieje się w kilku podobnych do siebie królestwach, zawiera podobne elementy – ciągle jazda konna, walki, romanse i intrygi. Jeden z rozmówców podsumował, że cykl Martina to taka fantastyczna „Moda na sukces” – ciągle dostajemy to samo, ale też i sami po kolejną porcję „tego samego” chętnie wracamy.

Wegner: gorsze postaci, lepsze fabuły

Co do „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera, zdania były bardziej podzielone. Nie wszystkim ta proza przypadła do gustu. Jeden z głównych zarzutów dotyczył mało pogłębionej konstrukcji bohaterów, choć inni rozmówcy kontrowali, że Wegner skupia się głównie na fabułach, które bywają często bardziej zaskakujące i bogatsze, niż u Martina. (Na to znów pojawiła się kontra, że Wegnerowi łatwiej było o zaskakujące, dobrze domknięte fabuły, gdyż pierwsze dwa tomy meekhańskiej sagi to zbiory opowiadań; Martin, pisząc od początku wielotomową całość, miał trudniejsze zadanie.) Wskazywano też na mniejsze doświadczenie warsztatowe Wegnera u początków powstawiania jego sagi; gdy Martin rozpoczynał „Pieśń lodu i ognia”, miał już sporą wprawę zarówno w pisaniu fantastyki, jak i w pracy scenarzysty.

Czystsze uczucia

Wszyscy zgodziliśmy się, że proza Wegnera nie ma, jak książki Martina, tego „narkotycznego” działania. Zdaniem niektórych jest to minus; inni argumentowali, że nie zawsze mają ochotę na tak gorączkową lekturę, jak w wypadku PLiO i wolą czasem poczytać coś, co nie „wchodzi” aż tak łatwo, jest nieco bardziej chropawe w odbiorze i pozostawia raczej uczucie czytelniczego nasycenia, niż głodu. Pojawił się głos współgrający z tezą Cetnarowskiego, że to, co popycha czytelnika do dalszej lektury Wegnera, jest „czystsze”, niż w wypadku Martina: można tu poczuć raczej zaciekawienie przygodą i niekiedy nawet wzruszenie, nie zaś ciągłą niezdrową ciekawość, jakie kolejne ekscesy się wydarzą. W przeciwieństwie do prozy Martina, książki Wegnera jawiły się nam w mniejszy stopniu jako jedynie dobrze skonstruowany produkt (zdaniem jednego z rozmówców, jest to produkt wręcz słabo skonstruowany) a bardziej jako wyraz ekspresji twórczej artysty.

Raczej anty-Abercrombie

Jeśli chodzi o osławione natężenie zbereźności, przemocy i zła w „Pieśni lodu i ognia” Martina, zgodziliśmy się, że większość czarnej propagandy w tej kwestii wzięła się z odbioru ekranizacji – serialu „Gra o tron”. Ten, jak zauważyła jedna z osób, musiał zaś zawierać dużo seksu i przemocy, by dorównać standardom ustanowionym ongiś przez serię „Rzym”. Powieściowy oryginał nie jest aż tak szokujący i stąd pojawiła się obserwacja, że lepszą antytezą dla „jasnej” fantasy Wegnera byłyby powieści nie George’a R.R. Martina, a Joe Abercrombiego. Zresztą i Wegner, jak stwierdziliśmy, nie jest aniołem – choć w jego książkach uświadczy się sporo pogodnych wzruszeń a jego bohaterowie mają więcej wewnętrznej moralnej motywacji, niż mieszkańcy Westeros czy Essos, to przecież w cyklu meekhańskim pojawia się i sporo krwi, i jurne dowcipy, i bezsensownie okrutne czyny.

Książka zamiast solówy

Faktem jest jednak, że u Martina jest tych mocnych scen i negatywnych emocji wyraźnie więcej, niż u Wegnera. Dlaczego czytelnicy tak to kochają i do czego są im te treści potrzebne? Tu pojawiła się teza o kompensacji: w naszych czasach, gdy mało kto ma możliwość towarzyszenia umierającym w ich agonii i jest coraz mniej przyzwolenia na oddolną przemoc, człowiek chce w jakiś sposób przeżyć emocje związane ze śmiercią czy walką, choćby na kartach książek czy na ekranie. Niestety, takim popkulturowym przeżyciom nie towarzyszy zazwyczaj pogłębiona refleksja.

Nasza druga teza na to, dlaczego w książkach Martina, w serialu i w ogóle we współczesnej popkulturze mamy tyle drastycznych treści, wiąże się z coraz bardziej „łopatologicznymi” gustami współczesnej publiczności popkultury. Dziś, argumentowano, nie wystarczy już zasugerować politycznego zabójstwa czy romansu – muszą być flaki na wierzchu i śmiała erotyka. Być może więc książki Martina sprawiają wrażenie cynicznych i pełnych złych treści nie dlatego, że tego zła i cynizmu jest tam o wiele więcej, niż w analogicznych dawniejszych opowieściach o rozgrywkach ludzi władzy, ale dlatego, że to, co się dzieje, jest tam bardziej bezpośrednio wyeksponowane. Ci z nas, którzy czytali cykl „Królowie przeklęci” – na którym Martin się wzorował – potwierdzili, że ewentualne bezeceństwa wyczyniane przez bohaterów Maurice’a Druona były opisywane dużo oględniej, niż ma to miejsce w sadze o władcach Westeros i okolic.

Łopatologia i transgresja

Jak na tym tle jawi się Wegner? W naszej rozmowie pojawił się głos, że jego proza jest jednak mniej popkulturowo łopatologiczna, autor nie epatuje aż tak bardzo przedłużonymi opisami scen przemocy czy seksu – jakkolwiek, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest tak, że tych drastycznych treści w ogóle u niego nie ma. Podobnie nie jest tak, że u Martina mamy tylko cynizm i zło: pod koniec pierwszego tomu sagi mamy, na przykład, cały wykład o honorze Nocnej Straży, jest sporo passusów o miłości rodziców do dzieci, szczerych uczuciach między (niektórymi) małżonkami i przyjaźni. Mimo to zgodziliśmy się, że krajobraz etyczny książek Martina jest jednak dość ponury: ich ogólna konkluzja jest taka, że nie warto być dobrym, bo to frajerstwo i kto chce zachowywać się fair, ten przegrywa. U Wegnera dobro jest jednak – jeśli nie przez bieg wydarzeń, to przez nastawienie „autora wpisanego w dzieło” – wyraźnie premiowane.

Trochę szkoda, że rozmawiając o etyce u Martina i Wegnera, nie zdążyliśmy dotrzeć do tematu transgresji seksualnej, często obecnej w tekstach pierwszego z autorów. Ciekawie byłoby wysnuć jakąś niebazującą na pobieżnych osądach teorię, dlaczego taką popularnością cieszą się opowieści, w których często pojawiają się zachowania uważane powszechnie za nieakceptowalne i obrzydliwe, jak gwałt czy kazirodztwo. Dyskusję o tym wątku w „Pieśni lodu i ognia”, a także ewentualne zestawienie go obrazem obyczajowości u Wegnera, gdzie możemy jednak obejrzeć więcej wspomnianych przez Cetnarowskiego „uczciwych barbarzyńców i znających swoją wartość heroin”[2], pozostawiamy ewentualnym kontynuatorom naszej dyskusji.

Podsumowanie

Osobiście nie wyczuliśmy jeszcze, żeby, jak sugerują rozmówcy Cetnarowskiego, nadchodził jakiś nowy, bardziej subtelny i moralny trend w fantasy, który wyprze prozę à la Martin (choć pojawił się głos, że może fajnie by było, gdyby taki nadszedł). Proza Wegnera i jej popularność to natomiast, naszym zdaniem, dowód na to, że jest – i dobrze, że jest – alternatywa dla
rodzaju wrażliwości widocznej w PLiO i że są też czytelnicy, którzy pragną innych od „martinowskich” doznań lekturowych.[3] I nie chodzi tu tylko o wybór między mniejszą czy większą ilością treści dozwolonych od lat osiemnastu, ale również między szorstką jednostkowością – według niektórych niedoskonałą, ale za to naznaczoną wyraźnym autorskim piętnem – a perfekcyjnie sprofilowanymi literacko i marketingowo produktami do masowej czytelniczej konsumpcji.

(Notka z X spotkania Koła Miłośników Literatury Papierowej „Noosfera” przy Klubie Fantastyki „Druga Era”, Poznań 28 kwietnia 2018r.)

Przypisy:
[1] Cetnarowski, Michał. „Linda w Neverlandzie, czyli fantasy w imię zasad, czytelniku”. [W:] Tegoż, Podwójna tożsamość bogów. 2017. Kraków: Wydawnictwo Sine Qua Non.
[2] Tamże.
[3] Oczywiście, chodzi tu o istnienie różnych potrzeb czytelniczych, a nie o dzielenie odbiorców na team Martin i team Wegner – sami jesteśmy najlepszym przykładem na to, że uznanie dla jednego z tych pisarzy może jak najbardziej wiązać się z uznaniem dla drugiego.