Europa, przełom lat 1942 – 1943, II Wojna Światowa. Brytyjski wywiad odkrywa tajną broń nazistów, która może zmienić bieg wojny. I chyba nikogo nie zdziwi, że nie mówimy tu o rakietach, a o czynnikach nadprzyrodzonych. Naziści i okultyzm? Żadna nowość 🙂 Co więcej ilość podobnych wątków w popkulturze wskazuje na to, iż jest to dość chwytliwy temat.

jam jest legion komiks o nazistach i oklutyźmie recenzja klub fantastyki druga eraAkcja komiksu rozgrywa się z daleka od frontu w Londynie oraz w Rumunii, a nieświadomi niczego agenci wywiadów zostają wciągnięci w intrygę sięgającą czasów Vlada Palownika.

Mimo, iż niemiecka machina wojenna nadal toczy się niezatrzymana to alianci zaczynają odnosić pierwsze sukcesy. Armia Hitlera potrzebuje nowych super żołnierzy: posłusznych, niepowstrzymanych, gotowych spełnić każdy wydany im rozkaz. Obergruppenführer SS Rudolf Heyzig dowodzi jednostką, której zadaniem jest zlikwidowanie ruchu oporu w Rumunii. Jednocześnie nadzoruje pewien eksperyment, gdzie doktor Zeiff prowadzi badania nad zdolnościami dziesięcioletniej rumuńskiej dziewczynki o imieniu Anya, która potrafi podporządkowywać swojej woli każde żywe stworzenie mające w sobie jej krew.
Brytyjski wywiad chce pokrzyżować plany nazistów. Dodatkowego smaczku całości dodaje tajemnicza śmierć londyńskiego milionera Petera Wilkesa, o którą podejrzany jest jego rumuński współpracownik Nikolaï Moldovan. Do rozwikłania zagadki wyznaczony zostaje Stanley Pilgrim – agent wywiadu brytyjskiego. Te wydarzenia oraz podejrzenie, że Niemcy mają swoją wtyczkę na najwyższych szczeblach brytyjskiego wywiadu powodują, że z każdą kolejna stroną komiksu zadajemy sobie coraz więcej pytań i z przyjemnością czytamy dalej, by poszukać na nie odpowiedzi.

Mocny scenariusz to nie wszystko

Album przygotowany przez wydawnictwo OMG! jest wydaniem zbiorczym trzech zeszytów powstających w latach 2014 – 2018. „Tańczący Faun”, „Vlad” i „Trzy małpy” są wynikiem współpracy francuskiego scenarzysty Fabiena Nury’ego oraz amerykańskiego rysownika Johna Cassadaya. Fabuła nie jest skomplikowana ale sposób jej przedstawienia i częste zmiany miejsca rozgrywającej się akcji zmusza czytelnika do skupienia się nad czytanym tytułem. Występuje również mnóstwo dialogów, które nie pchają fabuły do przodu, a mimo wszystko komiks czyta się bardzo przyjemnie. Połączenie sił doświadczonego scenarzysty i rysownika daje nam bardzo ciekawy efekt końcowy. Przedstawione rysunki doskonale przedstawiają historyczną i jednocześnie horrorową scenerię.
Warto również skupić się na samym wydaniu. Gruby papier kredowy oraz nasycenie kolorów sprawiają, że komiks jest przyjemny w odbiorze. Uwagę przyciąga również sama okładka, która oparta jest na francuskim wydaniu jubileuszowym. Wewnątrz możemy zobaczyć również plansze ukazujące okładki poszczególnych zeszytów w wydaniu amerykańskim.

 

Tytuł Oryginalny: Je suis Légion
Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: John Cassaday
Tłumaczenie: Jakub Syty
Wydawca oryginalny: Les Humanoïdes Associés
Wydawca: OMG! Wytwórnia Słowobrazu
Data premiery: 01.02.2017 r.
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Liczba stron: 184

Recenzję opracowała Olga Matej